PicMonkey-Collage

کاهش وزن بامصرف میوه وسبزیجات

نوشته شده در :

اغلب فراموش می شود که میوه ها به طور شگفت انگیزی سیر کننده هستند و مصرف میوه به کاهش وزن کمک میکند.میوه ها درصد بالایی فیبر و آب دارند و همچنین باید زیاد جویده شوند به همین دلیل بسیار سیر کننده هستند.شاخص سیری، تأثیر غذاهای مختلف بر روی ایجاد حس سیری را مشخص می کند.
در این مقیاس میوه هایی مانند سیب و پرتقال جزء سیرکننده ترین غذاها قرار دارند، حتی تأثیر این میوه ها بر حس سیری بیشتر از گوشت گاو و تخم مرغ است .
در واقع می توان گفت با افزایش مصرف میوه هایی چون سیب و پرتقال حس سیری در فرد افزایش پیدا می کند و به طور ناخودآگاه تمایل کمتری به خوردن دیگر غذاها دارد.

یک مطالعه جالب که آی سوپری به آن پرداخته است به این شرح است که چگونه با خوردن میوه وسبزیجات کاهش وزن پیدا میکنیم.طی یک مطالعه شش ماهه،9 مرد رژیم غذایی را پیش گرفتند که تنها از میوه (۸۲ درصد از کالری) و آجیل(۱۸ درصد از کالری) تشکیل شده بود.
همینطور که انتظار می رفت، این افراد کاهش وزن قابل توجهی داشتند. حتی افراد دارای اضافه وزن، بیش از افرادی که وزن طبیعی داشتند ، کاهش وزن را تجربه کردند.
بطور کلی با توجه به تأثیر چشم گیر میوه ها بر روی سیری، بنظر می رسد که می توان آنها را جایگزین دیگر غذاها ازجمله تنقلات مضر کرد، علاوه بر این میوه ها در دراز مدت سبب کاهش وزن می شوند.

چه زمانی باید از خوردن میوه اجتناب کرد؟!

گرچه میوه ها تأثیرات مثبت زیادی بر روی سلامت بدن دارد اما دلایلی وجود دارد که عده ای باید از خورد آنها اجتناب کنند.یکی از این دلایل عدم تحمل است. به عنوان مثال خوردن میوه می تواند سبب بروز علائم گوارشی و همچنین عدم تحمل فودمپ ها (FODMAP)شود.

دلیل دیگر، پیروی از رژیم های غذایی با درصد خیلی کم کربوهیدرات یا رژیم کتوژنیک است. هدف اصلی این رژیم ها کاهش میزان مصرف کربوهیدرات تا حدی است که مغز به جای گلوکز از کتون بادی به عنوان سوخت استفاده کند.

با توجه به اینکه تنها یک برش میوه می تواند ۲۰ گرم کربوهیدرات را در خود جای دهد می توان نتیجه گرفت که میوه های برای چنین رژیم هایی مناسب نیستند. حتی مصرف روزانه یک برش میوه می تواند شما را به راحتی از کتوز خارج کند.

مصرف آب میوه و میوه خشک باید تا حد امکان محدود شود.میوه های خشک قند بالایی دارند و به راحتی می توان حجم زیادی از آن را مصرف کرداگرچه میوه های کامل برای سلامتی اکثر مردم مفید هستند اما باید از خوردن آب میوه یا میوه های خشک خودداری کرد.

بیشتر آب میوه های موجود در سوپر مارکت ها طبیعی و واقعی نیستند. این آب میوه ها بیشتر از آب، کنسانتره و مقدار زیادی شکر تشکیل شده اند.
حتی آب میوه های صد در صد طبیعی را نباید زیاد مصرف کرد.در آب میوه شکر زیادی وجود دارد، می توان گفت به اندازه یک آب قند.

با این وجود آب میوه ها فاقد فیبر هستند و نیاز به جویدن ندارند در نتیجه خوردن و جذب آن در بدن بسیار راحت است و در مدت زمان کوتاه، قند زیادی را وارد بدن می کنند.

این موضوع راجع به میوه های خشک نیز صدق می کند؛ میوه های خشک قند بالایی دارند و به راحتی می توان حجم زیادی از آن را مصرف کرد.

اِسموتی ها گزینه بهتری هستند. بهتر است میوه ها را در مخلوط کن بریزید تا اینکه آب میوه مصرف کنید. البته خوردن میوه کامل بهترین گزینه است.

میوه برای اکثر مردم مفید است.

اگرچه مصرف بیش از حد شکر مضر است اما این موضوع راجع به میوه صدق نمی کند. میوه ها غذاهای کاملی هستند، مواد مغذی زیادی دارند و بسیار سیر کننده اند.اگر می توانید میوه را تحمل کنید و از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک پیروی نمی کنید، میوه بخورید.

سعی کنید بیشتر، میوه های کامل را در رژیم غذایی سالم و مفید خود جای دهید تا بیشتر از فواید آنها بهره ببرید.

 

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *